Tek drugi put otkad su znanstvenici započeli pratiti pokrivenost arktičkim ledom 1979. godine, opseg morskog leda smanjio se ispod 4 milijuna četvornih kilometara.
Svake jeseni pokrivenost arktičkim ledom dostiže svoj minimalni opseg, prije nego što se povećava s porastom temperature.
Satelitski podaci pokazuju da je između ožujka i travnja 2019. došlo do neobično velikog pada ledene površine, od kojeg se arktički led nije uspio oporaviti.
Nakon brzog proljetnog topljenja, fluktuirajuće temperature zraka tijekom ljeta pomogle su usporavanju povlačenja. Ipak, topljenje se nastavilo sve do kraja ljeta.
Iako su temperature zraka sada pala ispod točke smrzavanja, toplina koju zadržavaju arktičke vode i dalje otapa morski led. Iako bi se led mogao rastopiti do kraja rujna, malo je vjerojatno da će ovogodišnji minimum nadmašiti rekordni minimum iz 2012. godine.
Ova godina svakako potvrđuje kontinuirano dugotrajno smanjivanje arktičkog leda kao rezultat klimatskih promjena, što čini sve vjerojatnijim da će Arktik za nekoliko desetljeća ljeti biti bez leda. Drastične promjene na Arktiku svakako ostavljaju već sada posljedice za klimu i ekosustave, uključujući i nas u Europi.